Jak skončí spor o pronájem pardubické restaurace Plzeňka?

publikováno:

Jak skončí spor o pronájem pardubické restaurace Plzeňka?

Dnes psali v novinách, že majitel domu kde sídlí restaurace Plzeňka, po ukončení nájemní smlouvy vystěhoval bývalému nájemci ponechaný nábytek do náhradních prostor a vyměnil zámek. Má na to právo?

Možná ano, možná ne. To nyní řeší soud. Jisté však je, že majitel domu, i když spor vyhraje, bude poškozený a pravděpodobně ho to bude stát nemalé peníze.  Dokonce může nastat situace, že bude donucen bývalou restauraci natrvalo zavřít, a to bez náhrady škody.

Přitom k tomuto sporu vůbec nemuselo dojít. Alfou a omegou všeho je vždy nájemní smlouva. Smlouva musí být jen jedna, musí ošetřit naprosto všechny situace, které mohou v budoucnosti nastat a zároveň musí korespondovat s občanským zákoníkem. Někdy ani smlouva od právníka nebývá „to pravé ořechové“.  Paradoxně, nejlepší nájemní smlouvy, prověřené praxí má zkušený realitní makléř, který vás upozorní i na „maličkosti“, které vás v budoucnu mohou připravit o peníze.

Například, pokud majitel domu při pronájmu restaurace ve své smlouvě zapomene zmínit vyřešení převzetí zákaznické základny, může se stát, že bude muset bývalému nájemci po jeho odchodu tučně zaplatit. Pokud nezaplatí, nesmí být v těchto prostorách otevřena jiná restaurace.