Máte novou nemovitost? Utíkejte na finančák, je nejvyšší čas!

publikováno:

Máte novou nemovitost? Utíkejte na finančák, je nejvyšší čas!

Při změně vlastnictví nemovitosti, ke které došlo v roce 2017, platí daň z věcí movitých (dříve to byla daň z nemovitosti) vždy ten, kdo je vlastníkem nemovitosti 1. 1. 2018. Bohužel, ani v dnešní době plné elektronických hlášení ke změně plátce nedochází automaticky. Ti, co nemovitost prodali, se musí odhlásit a noví vlastníci nemovitostí musí vyplnit nové daňové přiznání k této dani.

Prodávající i kupující musí nahlásit finančnímu úřadu změnu plátce daně z věcí movitých do 31. 1. 2018

Přiznání můžete podat osobně, poštou nebo elektronicky. Pokud tento termín nestíháte, nemusíte ještě zoufat. Finanční úřad je v tomto ohledu poměrně tolerantní, a pokud podáte daňové hlášení v únoru, s velkou pravděpodobností žádnou pokutu platit nebudete. Pokud však tuto svou zákonnou povinnost nesplníte vůbec, hrozí vám pokuta ve výši minimálně 500,- Kč.

Výjimku mají pouze ti, kdo návrh na vklad změny vlastníka nemovitosti podali sice v roce 2017, ale katastr provedl zápis až v roce 2018. Tito bývalí i současní vlastníci mají čas na nahlášení změny vlastníka až do konce dubna 2018.

Na úhradu daně je zatím času dost. Platí se až v květnu a finanční úřad vám zašle složenku. Pokud nemáte rádi složenky, můžete finanční úřad požádat, aby vám údaje o platbě zasílal emailem, nebo můžete převést úhradu daně na SIPO.

A na závěr ještě připomenutí, povinnost přiznání daně z věcí movitých není jen při koupi nemovitosti, ale i při darování, dědictví nebo výrazné změně parametrů už dříve vlastněné (a přiznané) nemovitosti.