Pravda o smlouvách a provizích realitních makléřů...

publikováno:

Pravda o smlouvách a provizích realitních makléřů...

Když vysvětluji majitelům bytů a domů, jak se prodává nemovitost, vždy padne stejná otázka:   „Kdo vlastně platí provizi makléře?“

Dříve jsem odpovídala jednoduše. Provize je rozdíl mezi kupní a prodejní cenou. Dnes ráda odhaluji tajemství realitního trhu a říkám, jak to vlastně se smlouvami a provizí makléře doopravdy je.

1) Odměnu (provizi) si musí makléř umět vydělat.

Provize je něco, jako marže v obchodě. Nadhodnota, kterou makléř svým umem, znalostmi a perfektní nabídkou nemovitosti přidá k původní ceně a najde kupce. Makléř má pro prodávajícího pracovat legálně a ušetřit mu čas, starosti a hlavně peníze.

2) Makléř, který to neumí, je parazit, který cucá vaše peníze.

Takový makléř se přilepí na vaši nemovitost. Aby se mohl na prodeji přiživit, tak buď vás zaváže smlouvou plnou pokut a sankcí, nebo vás láká na své triky. A když má štěstí, uloví kupce. Udělá jen to, co mu přinese zisk. Klidně i na úkor prodávajících.

 Oblíbený trik makléřů:

Říkám tomu makléřská vábnička: „Pane majiteli, nechci po vás žádnou smlouvu, budu vám inzerovat zadarmo a mou provizi zaplatí kupující.“ 

Cítíte z toho tu podlézavost? Tu neférovou hru?

Když realitní makléř tvrdí prodávajícímu, že odměnu mu nebude platit on a že po něm nechce zprostředkovatelskou smlouvu, vlastně tím říká, že bude pracovat NELEGÁLNĚ a navíc bude hájit zájmy někoho jiného…  V lepším případě kupujícího, v tom horším pouze své.

proto

Neptejte se, kdo platí provizi, ale co, kdy a kolik dostanete vy.

Chtějte po svém realitním makléři jasný plán, co a jak udělá pro dobrý prodej vaší nemovitosti. Zeptejte se na jeho zkušenosti, právní zázemí a chtějte předložit důkazy jeho práce. Domluvte si přesné podmínky prodeje a omezte prodej časově na minimum. Pokud vás realitní makléř o kvalitě své práce nepřesvědčí, odmítněte ho.

proto

Chtějte smlouvu, ale buďte ten, kdo určí pravidla hry.

Prodávající dává makléři práci a možnost výdělku. Má proto právo na smlouvu podle svého gusta. Bez zbytečných sankcí a kliček. Má mít smlouvu, která říká, že makléř bude VŽDY jednat ve prospěch prodávajícího a hlídat jeho peněženku. Bude poctivý a loajální a za to má odměnu.

proto

Tady máte 5P = 5 základních bodů, co do smlouvy s makléřem zahrnout.

Přesný termín, do kdy musí makléř nemovitost prodat, aby dostal provizi
Písemný odhad skutečné nejvyšší nabídkové ceny nemovitosti
Podrobný taktický plán prodeje s ohledem na možnosti prodávajícího
Pevnou nejnižší cenu nemovitosti a provizi makléře
Pokutu pouze za úmyslné zmaření domluveného obchodu
Chcete to probrat podrobněji a pojistit si makléře, aby dobře pracoval a pro vás výnosně prodal? Nebo projít vaši smlouvu? O tom si s vámi ráda popovídám třeba někde u kávy.