Jak řehtá úřední šiml ?

publikováno:

Jak řehtá úřední šiml ?

Jak řehtá úřednický šiml?

Nedávno mi zazvonil telefon: „Haló, tady finanční úřad, jste dlužníkem daně z nemovitostí!“ Odvětila jsem překvapeně: „Já??? Tak to ne, mám vše v pořádku. Jsem přeci realitní makléř, znám daňové zákony a nedávno jsem dokonce o této dani psala článek.“ A tak jsem sebevědomě vyrazila na úřad bojovat za svou pravdu.

Co to? Prý neplatím daň z nemovitosti na byt, který vlastním. „Tak to ne (opakuji mnohokrát), již 15 let přeci daně platím!“ bráním se nařčení úřednice a okamžitě dokladuji výpisy z účtu. Odpověď mi však vzala dech: „ Ano, platíte, ovšem ne za sebe, ale za maminku. A maminka již není vlastníkem, takže vy jste pro nás dlužník a dáme vám pokutu.“

Vlastním totiž byt, kde moje maminka byla dříve spoluvlastníkem, ale rozhodla se mi svůj díl darovat. Co se stalo? Vlastně nic. Jen se dál starám o byt a poctivě platím daně, stejně jako dřív. Ovšem pro úřady ne, pro ty jsem se stala padouchem a za to si prý zasloužím tučnou pokutu.    

Tak kde je chyba? Vlastně pouze v mé paměti. Zapomněla jsem, co se stalo před více jak 20 lety (to je snad ale normální, nebo ne?).  Přiznání daně z nemovitosti totiž podepisuje vždy pouze jen jeden vybraný vlastník, a to tenkrát, před mnoha lety, byla moje mamka. Celou dobu jsem však platila daně já, a bohužel nikdo mi nedal sebemenší důvod si myslet, že je něco špatně. Je to snad velký prohřešek? Je to důvod platit pokutu jako člověk, kdo záměrně neplní své povinnosti?

 A proto se ptám, jsem snad živým důkazem toho, že kovářovic kobyla chodí bosa nebo zase jednou hlasitě zařehtal úřednický šiml ?