Jak vybrat byt. Koupit si novostavbu nebo starší byt?

publikováno:

Jak vybrat byt. Koupit si novostavbu nebo starší byt?

V čem je rozdíl mezi bytem v novostavbě a starším bytem?

Nové domy se staví hlavně na efekt a mají výrazně nižší užitnou funkci. Ano, jsou to nové, hezké byty. Často vypadají dobře na obrázku a lákají na terasy se vstupem přímo z obýváku. Ovšem většinou je to na úkor velikosti jednotlivých pokojů. Máte sice terasu, ale tísníte se v pidipokojíčkách, které nebývají až tak moc komfortní. V těchto bytech architekti často neřeší ani odkládací místnosti (komory) nebo skříňky na potraviny. Prázdný byt vypadá na první pohled útulný, ale pouze do okamžiku, než začnete přemýšlet o skutečných potřebách rodiny a budoucnosti svých dětí.

Staré paneláky mají často daleko lépe řešený půdorys bytu než nová výstavba. Jsou zde komory nebo téměř bezedné vestavné skříně. Stará nefunkční umakartová jádra jsou již dávno vyměněná za vkusné a praktické koupelny a zbytečné příčky ubourány, či přesunuty v souladu s novým trendem bydlení. Staré byty mají prostě „vychytané mouchy“ a jsou zpravidla mnohem pohodlnější než byty v nové výstavbě.

Než půjdete na první prohlídku, stoupněte si před dům, pořádně se rozhlédněte a přemýšlejte.

  • Jaké je zde parkoviště? Je zde dostatek parkovacích míst? Třeba jednou budete mít druhé auto a zaparkovat u domu bude chtít i návštěva nebo babička.
  • Jaká je dopravní obslužnost a blízkost prodeje základních potravin? Ve vašem životě mohou vzniknout okamžiky, kdy budete bez auta nebo dočasně imobilní.
  • Jak jsou řešeny terasy (balkony) u bytů? Pokud jsou různě vybočené a s různými přesahy, bývají velmi nepraktické. Není na nich soukromí a užší terasy nad širšími bývají častým bodem ostrých sousedských sporů. Pokud vám každý týden něco přistane na hlavu nebo soused bude vymetat listí na váš zahradní nábytek, brzy přestane být terasa oblíbeným místem.

 Koupit si novostavbu je lákavé. Kdo by nechtěl bydlet v novém. Podívejte se však na to z druhé strany, bude zde bydlení vyhovovat všem členům a potřebám vaší rodiny? Nebude například vadit daleká docházka do školy a školky? Můj osobní názor je, že na starších sídlištích se bydlí mnohem pohodlněji.