Jak prodat byt bez realitky

publikováno:

Jak prodat byt bez realitky

Každý prodej nemovitosti, ať již s realitkou, nebo bez ní, má vždy dvě části. V první řadě musíte najít dobrého kupce, ve druhé sehnat dobrého advokáta. Bez těchto dvou úkolů se dnes již neobejdete.

Otázku hledání kupce přes inzerci nechám stranou. Možná již víte o někom, kdo by váš byt rád koupil. Tady bývá velmi často první zádrhel. Položte si otázku, je to skutečně dobrý kupec? Netahá vás jen za nos? Prověřte si jeho bonitu.

Pak je zde velmi důležitá otázka ceny, kterou je dobré znát předem. Víte, jaká je TRŽNÍ HODNOTA vašeho bytu? Kupce a jeho skutečné úmysly můžete odhadnout sami. S odhadem ceny se raději obraťte na slušného makléře, který vám tuto službu poskytne zdarma a BEZ ZÁVAZKŮ. Ale pozor! Makléře hledejte jen dle doporučení od známých nebo si ho prověřte na jeho FB a webu. Je pravda, že ne každý makléř je seriózní, bohužel. Máte-li pocit, že hodnotu svého bytu znáte, alespoň si ověřte svůj odhad na mém webu, zde najdete aktuální informace o cenách nemovitostí v Pardubicích.

Druhá fáze obchodu je trochu složitější. Není to vždy procházka růžovým sadem. Proto doporučuji, nelitujte peněz a určitě si najděte právníka. Právníka, který se specializuje na převody nemovitostí! Tady musím dát VELKÝ DŮRAZ. Mezi právníky jsou markantní rozdíly stejně, jako mezi lékaři. S bolavým kolenem také nejdete k zubaři!

Co ještě potřebujete? Zejména doklady. K prodeji bytu potřebujete minimálně aktuální LV, nabývací titul, souhlas s prodejem od ostatních vlastníků (v některých případech i jejich manželů),  PENB, doklady o platbách na provoz bytu (včetně platných revizí) a rozpis SVJ s údajem o FO. Pokud máte na bytě zástavu, je třeba mít rovněž souhlas banky s předčasným splacením úvěru a vyčíslení dluhu ke dni prodeje (úhrady). Dále je dobré mít i prohlášení vlastníka pro budoucí úvěr a prohlášení o bezdlužnosti pro svůj klid.

Smlouvy vám napíše právník. Zde si však zkontrolujte, zda jsou „vyvážené“ pro obě strany a zejména, zda jsou tam dostatečné pokuty při neplnění smluvního ujednání. V dnešní realitní džungli (například přestali se zapisovat do veřejných listin exekuce) je důležité mít DOBROU POJISTKU.  

A jen pro pořádek připomínám, které smlouvy potřebujete pro bezpečný převod své nemovitosti do cizích rukou:

-          Rezervační smlouvu s dokladem o zaplacení zálohy (zálohu si žádejte vždy, prodej trvá někdy i několik měsíců a bez rezervace nemáte jistotu, že kupec dodrží, co slíbil)

-          Kupní smlouvu + návrh na vklad do KN (schválenou bankou v případě úvěru kupce)

-          Smlouvu o depozitní úschově kupní ceny (velmi důležité, samotný převod nemovitosti na KN trvá skoro 1,5 měsíce a nikdy nevíte, co se může stát) 

-          Předávací protokol (jako podklad pro převod energií a hlavně důležitou pojistku proti skrytým vadám)

Našli jste zde vše, co jste potřebovali? Možná ne, je to jen základ pro nekomplikovaný prodej. Každý prodej nemovitosti je jiný a tak kdybych měla popsat vše, bylo by to asi 3x delší…

Můžete mi kdykoliv napsat nebo zavolat. Ráda vám odpovím, je to přeci má profesní makléřská povinnost….

Dám vám zdarma jakoukoliv radu a bezplatný odhad ceny bytu dělám zpravidla do 3 dnů.

Můžete mne kontaktovat zde.