Kam dát peníze do úschovy

publikováno:

Kam dát peníze do úschovy

Advokát nebo banka? Co je bezpečnější? A proč se musí dávat peníze do depozitní úschovy? Přečtěte si názor odborníka s desetiletou praxí v oboru

Že je dnes opravdu nutností dát během prodeje nemovitosti peníze do depozitní úschovy, o tom jsem psala mnohokrát. Přinutili nás k tomu dlouhé termíny vkladů a netransparentní možnosti ověření solidnosti obou smluvních stran. Prostě tak to je a tečka.

Ovšem, pamatujte si:

Peníze musí být vždy uloženy NA SPECIÁLNÍM SAMOSTATNÉM ÚČTU. Úschova kupní ceny musí být vždy zakotvena V SAMOSTATNÉ DEPOZITNÍ SMLOUVĚ.

-          NIKDY nedávejte své peníze do depozitní úschovy REALITNÍ KANCELÁŘI. Je to velmi nebezpečné, kancelář nemá oddělené účty, a pokud zkrachuje, přijdete o vše bez náhrady.

-          VŽDY ŽÁDEJTE samostatnou depozitní SMLOUVU. Depozitní úschova zakotvená v rámci kupní smlouvy je navázána na jiné smluvní podmínky a tudíž velmi zneužitelná.

Zbývá otázka, je lepší advokátní nebo bankoví úschova?

1/ Advokátní úschova

Kupní cena je zde uložena na SPECIÁLNÍM DEPOZITNÍM ÚČTU a peníze může advokát vyplatit pouze dle podmínek stanovených v depozitní smlouvě. Advokát i samotný ÚČET JE POJIŠTĚN a kontrolován orgány advokátní komory. Účet je NAPROSTO ODDĚLEN a tak dostatečně chráněn před exekucí a zpronevěrou. Navíc má advokát stanoveného zástupce, který může vyplatit peníze v případě jeho nemohoucnosti, například při úrazu nebo úmrtí. Dle mého názoru je to bezpečná a pohodlná úschova.  

2/ Bankovní úschova

Banka dává na první pohled větší jistotu. Problém však je jinde.  Peníze se ukládají na JISTOTNÍ ÚČET na jméno složitele, tedy KUPUJÍCÍHO. Je zde proto velké nebezpečí, že pokud kupující například zemře nebo na něj přijde exekuce, bude účet zablokován až do vyřešení případu. O peníze určitě nepřijdete, ale někdy se i obyčejné dědické řízení může táhnout hodně dlouho…

Takže je spíš na vás, komu více věříte.

Já například jednoznačně hlasuji pro „svého“ advokáta, prověřeného mnoha lety spolupráce.