Jak vybrat svůj první byt

publikováno:

Jak vybrat svůj první byt

Prvním tématem je vždy velikost bytu. První myšlenka jednotlivce = garsonka, neboli byt 1+kk. Zamyslete se nejprve nad svým životním stylem. Děláte na směny? Rádi si pospíte? Tak na tento byt zapomeňte. V brzké době třeba nebudete jen sami a spát po noční směně v jedné místnosti s někým, kdo je vzhůru, je takřka neproveditelný úkol. Malé 1+1 je pro vás vhodnější a při troše štěstí je cenový rozdíl minimální.

Nevybírejte byt podle prvního dojmu, ale podle jeho funkčnosti. Často se stává, že se mladému člověku zalíbí byt pro jeho moderní vzhled. Krásný nábytek kombinovaný s fototapetou nabídne představu perfektního bydlení a vytáhne cenu výš, než je obvyklé. Po koupi bytu však nábytek zmizí a zůstanou jen holé stěny. Kouzlo moderního bytu je pryč a zůstane jen obyčejný předražený byt. Při koupi svého prvního bytu se proto raději poohlídněte po něčem starším, levnějším. Vyplatí se zapojit svou fantazii a v drahých bytech hledat pouze inspiraci pro své nové (levnější)bydlení.

Své „první vlastní hnízdo“ nevybírejte s představou dlouhodobosti. Nezadlužujte se „na doraz“ a raději si založte spoření. Z mých profesních (i vlastních) zkušeností vím, že v novém vztahu, s novým dítětem, či při změně zaměstnání se často mění i životní styl a jeho priority. Kupujte raději svou první nemovitost s vědomím, že ji za pár let prodáte a koupíte si přesně to, co potřebujete. Kupujte jen takový byt, kde víte, že lety neztratí svou hodnotu. Tou největší hodnotou je v dnešní době lokalita a dobré parkování.

Dnes asi nedokážu spočítat, kolik bytů jsem prodala mladým mužům, krásným slečnám i zamilovaným dvojicím. Kolikrát jsem s nimi probírala toto téma a na kolik jsem ovlivnila jejich životy. Jedno však vím jistě.  Zkušeností mám víc jak dost.