Kdy je nejhorší čas na prodej nemovitosti

publikováno:

Kdy je nejhorší čas na prodej nemovitosti

Víte, že o prázdninách se nikdy nekonají volby ani demonstrace? To je fakt, který jsem dnes četla v jednom zajímavém článku. A víte, že o prázdninách nikdy nemáte prodávat svou nemovitost? To je zkušenost, která mne inspirovala k napsání tohoto článku. Chcete vědět proč?

Protože O PRÁZDNINÁCH DOSTANETE ZA SVOU NEMOVITOST VŽDY MÉNĚ PENĚZ.

Důvod je jednoduchý - jmenuje se DOVOLENÁ.

Nevěříte?    Uvedu vám příklad.

Představte si, že jste kupec a právě jste objevili inzerát s domem nebo bytem, který se vám opravdu moc líbí. Normálně byste vzali telefon a ihned se objednali na prohlídku. Jsou ale prázdniny a za týden odjíždíte na dovolenou k moři. Co teď?

Možná, že rovnou mávnete rukou, usoudíte, že je málo času a raději si doběhnete koupit nové plavky. Nebo přeci jen zavoláte a buď máte smůlu, protože první možná prohlídka je v den odletu, nebo štěstí a prohlídku ještě stihnete. Prohlídka dopadla skvěle.  Nemovitost se vám moc líbí a chcete ji koupit, ale jak to udělat? Už nestihnete složit rezervační zálohu. Máte tedy dvě možnosti, buď se vysněného bydlení vzdáte a necháte to osudu, nebo poprosíte prodávajícího, aby na vás počkal. A hurá na dovolenou! Tady jdou všechny starosti stranou.  Majitel slíbil počkat a jste přesvědčeni, že vše vyřešíte ihned po příletu, jenže první den v práci vás zavalí nevyřízené úkoly předešlých dnů. Jste unavení, nevyspalí, vracíte se pozdě večer a ještě musíte vybalit kufry. Prostě, koupě domu musí ještě pár dnů počkat. Mezitím potřebujete ještě ověřit v bance, zda slíbený úvěr opravdu dostanete. Ale váš poradce má dovolenou, co dál? Nezbývá, než zavolat prodávajícím a poprosit je o další pár dnů posečkání.

Najednou zjistíte, že od prohlídky už utekl skoro měsíc. Emoce z prohlídky již dávno vyprchaly a vy začínáte uvažovat racionálně.  Proč majitel na vás stále trpělivě čeká?  Čím to asi je? To nemá jiného zájemce? Není tedy moc vysoká cena?  Hm, asi ano, jinak by vás určitě už někdo předběhl. Zkusíte to, zavoláte majiteli:  „O byt máme stále zájem, ale za nižší cenu.“ A majitel zpravidla okamžitě souhlasí.

A teď obráceně.

Představte si, že jste majitel bytu, který jste se rozhodl prodat jej o prázdninách.  Za prvé vás zklame velmi malý zájem. Je to ale logické, část lidí je v zahraničí, část s dětmi v přírodě a zbytek lidí, co je v práci, má dvojnásobek povinností za své nepřítomné kolegy a raději si skočí k rybníku, prostě bydlení teď musí počkat. Ozvali se vám tři zájemci. Hurá! První prohlídka – byt se líbí a kupci požádají o tři dny posečkání, mají rozjednaný úvěr, čekají na ověření příjmů a pak hned podepíšou rezervaci. Druhá prohlídka – byt se líbí, kupci mají hotovost, ale žádají slevu a tu samozřejmě nemáte v úmyslu dát. Třetí prohlídkasuper kupci! Mají velkou hotovost, dojednaný malý úvěr a z bytu jsou přímo nadšeni. Ihned ho chtějí rezervovat, ale zítra letí na 10 dní na dovolenou a nestihnou to. Co teď?

No, samozřejmě není problém 10 dní počkat. V záloze máte dalšího kupce, tak proč se bát! Tak čekáte. Ale ono to není 10 dní, musíte si připočítat 2 dny do odletu, pak alespoň 1 den na příjezd. Hop, a je to 14 dní. Mezi tím vám volali, zájemci z druhé prohlídky, že jejich zájem také platí, ale mají problém, jejich účetní je na dovolené.  Potřebné potvrzení dostanou nejdříve za týden. Dobrá, počkáme. Mezitím se ozval nový člověk na prohlídku, ale byt je zamluvený a vy jste slíbili počkat. Přece neporušíte slib.

Konečně se vrátila účetní, co měla dodat doklad ke schválení úvěru. Smůla -  kupci z druhé prohlídky zjistili, že nedostanou potřebný úvěr. A co super kupci?  Konečně se vrátili z dovolené, ale volají, že tento týden ještě nemohou přijít, že mají moc práce. Chápete to, vždyť přijeli z dovolené.  Jejda, už čekáte skoro měsíc. Dnes volali, že o byt mají vážný zájem, ale … chtějí nižší cenu. Okamžitě souhlasíte. Už máte dost čekání, vždyť … příští týden také odjíždíte NA DOVOLENOU.

Tak taková je realita.

A proto o prázdninách domy, byty ani chaty neprodávám, pokud to není nezbytně nutné. Ale pilně připravuji svěřené nemovitosti na prodej ihned po prázdninách. A mohu-li vám poradit, udělejte to taky tak, opravdu se tu vyplatí.