Které opravy platí nájemník a co platí majitel ?

publikováno:

Které opravy platí nájemník a co platí majitel ?

Ve své praxi stále narážím na stále stejný problém. Kdo platí nutné opravy v pronajatém bytě? Majitel nebo nájemník? Kdo je a není v právu? A na co má kdo nárok?

Zákonem je jasně dáno, běžnou údržbu bytu a drobné opravy související s užíváním bytu hradí nájemník. Co vše se za tím skrývá?  A co je drobná oprava? Naprosto přesně to definuje nařízení vlády 308/2015 platné od 1. 1. 2016.

Pokud se řekne běžná údržba bytu…

nájemník se často domnívá, že stačí uklízet a opravit to, co rozbil. Málokdo však ví, že se však musí starat také o odpady a vodovod až ke stoupačkám a zajistit a uhradit pravidelné prohlídky i kontrolu funkčnosti ostatního zařízení bytu. Například kuchyňského sporáku, hlásičů kouře, termostatických hlavic a podobně.

Drobná oprava je když „něco“ přestane fungovat ….

další omyl nájemníků je mýtus, že zařízení bytu opravuje majitel. Opak je pravdou a nájemník je povinen opravit veškeré zařízení v bytě. Tedy doslova od kliky od dveří až po anténu. Do drobných oprav spadá nejen běžná oprava „vychozených“ vypínačů, ale například i opravy jističů, opravy zařízení pro příjem satelitního vysílání, klimatizace a co hůře, i opravy kotlů, ohřívačů vody, kouřovodů a výměny jednotlivých předmětů bytu a jejich součástí do 1.000,- Kč.

Co tedy platí majitel bytu ….

ač se to nezdá, majitel má toho na placení také dost. Musí zaplatit pojistky a daně a zabezpečit dokonalou funkčnost bytu. Například stará se o to, aby do bytu nezatékalo, aby byly v pořádku všechny přívody a také se stará mimo jiné i o opravy radiátorů a rozvodů ústředního topení a veškeré opravy „z venku“ bytu. Drobné opravy v pronajmutém bytě se ho také týkají, ovšem až když přesáhnou roční limit nákladů, které je povinen hradit nájemník.

Na kolik korun ročně mohou přijít drobné opravy nájemníka?

Maximální roční výše je daná rovněž nařízením vlády. Ovšem není to malá částka. Je to 100,- Kč/m2 podlahové plochy pronajatého bytu. Ale pozor, do plochy bytu se bohužel započítává i jednou polovinou plocha sklepů, teras a balkónů. Takže například pokud máte pronajatý byt o velikosti 80m2, s terasou 12m2  a  sklepem 8m2, můžete počítat s tím, že roční běžné opravy bytu vás mohou vyjít až na 9.000,- Kč/ročně. A s tím prostě nic nenaděláte. Zákon je zákon.