Katastrofa z katastru nemovitostí

publikováno:

Katastrofa z katastru nemovitostí

Bývá to jako blesk z čistého nebe.

Představte si, že si koupíte byt. Žijete v něm spokojeně několik let a pak se rozhodnete jej prodat. Zavoláte si makléře a ten se vás zeptá, jaký máte na bytě dluh? Nejdříve vyvalíte oči. Vy přece žádný dluh na bytě nemáte?! Ovšem makléř Vám ukáže výpis z katastru nemovitostí. A vy zjistíte, že na Vašem bytě je zapsaná zástava, třeba na 2.000.000,- Kč, která není vaše.

Je to bývalá zástava, na bývalý úvěr bývalého majitele bytu. Bytu, který je již dlouhá léta vašim majetkem a úvěr byl bance řádně splacen již při jeho koupi.  Zástava je neplatná, ale přesto blokuje váš majetek.

Běžíte tedy do banky a chcete zařídit nápravu. Ale banka od toho dává ruce pryč. Sice ví, že zástava je neoprávněná, ale prý to není její problém. Banka vám ani nedá potvrzení, že dluh byl splacen. Původní dlužník už není jejich klient a s vámi banka nemá žádný smluvní vztah.

Prý si to musíte vyřídit osobně s bývalým majitelem bytu. Vy už ale mnoho let nejste s tímto člověkem ve spojení, nemáte na něj vůbec žádný kontakt. Možná že bývalý majitel bydlí v zahraničí. Možná, že už ani nežije. Jak si to s ním tedy máte vyřídit? To už Vám nikdo neřekne….

Taková je současná realita, která se může stát i vám.

 Ještě nedávno se o zástavy k úvěrům kompletně starala banka. Bylo to JIŠTĚNO ZÁKONEM. O splacení úvěru zaslala každá banka hlášení katastru nemovitostí a ten zástavu automaticky zrušil. A když se náhodou stala chyba, úředníci z katastru si to sami vyřídili s úředníky banky. Takže každý, kdo splatil úvěr, měl vše v pořádku a o nic se nemusel starat.  

Nový občanský zákoník v roce 2014 ovšem banky i katastr nemovitostí naprosto zbavil odpovědnosti a převedl všechny povinnosti na občana. Banky napíšou jen potvrzení, že úvěr je zaplacen. Zástavu musí zrušit ten, komu patří.

Jenže, jsou lidé, kteří se nehodlají starat o něco, co už jim nepatří nebo o této nové povinnosti nevědí. Prostě splatí úvěr, zaklapnou lejstra, strčí je do šuplíku, a tím je pro ně vše vyřízeno.

Ale, ZÁSTAVA SAMA NEZMIZÍ, klidně sedí i několik let na úplně cizí nemovitosti. Bývalý ani současný majitel o tom mnohdy nemá ani tušení, protože BANKA ANI KATASTR NEMOVITOSTÍ NIKOHO NEUPOZORNÍ.  Nemají již k tomu žádnou povinnost.

Dříve byl katastr nemovitostí správcem a garantem zástavního práva. Staral se, aby bylo vše v pořádku. Ale dnes POUZE EVIDUJE STAV. Vláda opět zdražuje správní poplatky na katastru nemovitostí. Prý z důvodu, že rostou náklady. Prý, aby byly lepší služby. Ale já to vidím jinak. Viz článek: Za poplatky na katastru nemovitostí budeme platit až 10x více.