Za poplatky na katastru nemovitostí budeme platit až 10x více

publikováno:

Za poplatky na katastru nemovitostí budeme platit až 10x více

Co se stalo? Nic, co bychom neznali. Jen dřív stát pracoval pro lidi, dnes pracuje už jen pro peníze. Udělal to jednoduše, nenápadně a hlavně velmi tiše.

Dříve, do roku 2014, to byly „zlaté časy“. To ještě platil starý Občanský zákoník, kdy po splacení úvěru měla banka povinnost zástavu zrušit a katastr nemovitostí ji zdarma smazat.

Poplatky na katastru nemovitostí za zástavu (tu vyžaduje banka, když si od ní půjčujete peníze) stály celkem 500,- Kč. A vůbec o nic jste se nemuseli starat.

Od roku 2014 ale Nový občanský zákoník všechno změnil. Stát zbavil banky i katastr odpovědnosti a převedl všechny jejich povinnosti na občana.

Takže každý kdo doplatí úvěr, si musí zajistit ZRUŠENÍ zástavy sám. Od banky dostane jen potvrzení, s ním musí zajít na katastr a odevzdat zde formulář s názvem NÁVRH NA VKLAD, i když ve skutečnosti žádá o ZÁNIK VKLADU zástavy.

Zdá se vám to trochu nelogické?  Ne, ne, návrh na vklad se to začalo jmenovat záměrně. Protože za každý návrh na vklad musíte katastru zaplatit správní poplatek, který stát v té době zdražil rovnou na 1.000,- Kč

Takže nyní, zaplatíte státu za svůj vklad a výmaz zástavy správní poplatek již ve výši 2.000,- Kč. A navíc o vše se musíte postarat sami.

Od roku 2020  to ale také nebude platit. Vláda poplatek opět zvyšuje na dvojnásobek, tedy na 2.000,- Kč za každý návrh na vklad. Za svůj vklad a výmaz zástavy tedy budete muset zaplatit správní poplatek 2x 2.000,- Kč. + dalších 1.000,- Kč navíc za vklad vlastní nemovitosti.   Celkem tedy 5.000,- Kč, což je přesně 10x více, než před šesti lety.

Vláda nám tedy opět zdražuje bydlení, ale nic nezlepšila.

Možná, že počítá s tím, že při koupi bytu za miliony, se toto zvýšení „ztratí v davu“. Ale proč trestá mladé rodiny, které sotva dosáhnou na své hypotéky?  Nestačí ji vyděračská daň z nabytí a rostoucí daň z nemovitosti? Proč bere stále více peněz lidem, kterým by spíše měla dávat? Navíc přidala starosti a hrozící pokuty? To jsou fakta, která mne zdvihají ze židle……  

Ale o tom je můj další článek, s názvem Katastrofa katastru nemovitost